BitekneBul
Tekne Ekle Oturum aç

TEKNE TİPLERİ

Tekneler deniz severlerin hayatlarının bir parçasını oluşturmaktadır. Tekneler deniz tutkunları için adeta bir yaşam alanıdır ve bu kişiler zamanlarının büyük bir kısmini teknelerinde geçirmekten hoşlanırlar. Tekne üretimi konusunda günümüzde erişmiş olduğumuz teknoloji sayesinde tekneler ve tekne çeşitleri de çoğalmıştır.

Tekne gövdeleri, suda kaymak (Planya – Planning) veya suyu yarmak (Deplasman – Displacement ) amacına göre tasarlanırlar. Deplasman gövdeli tekneler suyu en iyi şekilde itmek ve bu amaç için en az güç kullanmak üzere tasarlanır. Yavaş hızlarıyla sınırlıdırlar. Kayıcı (Planya) tekneler ise süratlendikçe su yüzeyinde kaymayı hedeflerler. Bunu yapabilmek için güçlü bir motora ihtiyaçları vardır.

 Düz veya V tabanlı gövdeler planya olarak hareket ederler. Yelkenli teknelerin pek çoğu ve yolcu gemileri suda sakin ve düzgün bir şekilde ilerlemek için suyu yarıcı (deplasman) özelliktedir. Jetskiler dahil pek çok küçük ve büyük motoryat, su üzerinde daha hızlı gidebilmek için kayıcı (planya) gövde yapıdadır. Biz tekne tiplerini  5 çeşit olarak inceleriz.

Düz Tabanlı Tekneler: Balık avı tekneleri olarak kullanılır.Sığ sularda kullanılabilir.Hafif olduğu için kolay hareket ettirilebilir ve karaya çekilebilir.Ancak bordo yüksekliği az olduğu için kapasitesi azdır.Sakin denizlerde ve göllerde kullanılabilir.

Yayvan V Tabanlı Tekneler: Küçük fiber tekneler ve jetski olarak kullanılır.Düz tabanlı teknelere göre daha fazla taşıma kapasitesi vardır.Normal hızlarda dengelidirler.Düşük hızlarda ve rölanti hızlarda kararsızdır.

Deniz V Tabanlı Tekneler: Sürat tekneleri olarak kullanılır.Dengeli ve kaba denizlere dayanaklı  bir yapısı vardır.Kullanımı için ustalık ister ve alabora olma riski azdır.Derin  tasarım olduğu için  tekne ağırlığını arttırır. Bu yüzden güçlü motorlara ihtiyaç duyulur.

Yuvarlak Taban :Yelkenli ve kano tiplerinde kullanılır.Suyu kolay yarar ve sorunsuz bir sürüş yapılmasını sağlar.Alabora olma riski yüksektir. Çoklu Gövde Tekneleri: Katamaran,  trimaran, hydroplane olarak kullanılır.Normal hızda çok dengelidir ancak kaba denizlerde ustalık ister.Geniş  güverti alanına sahiptir.Sığ sularda kullanılabilir ve dar alanlarda manevra yapmak zordur

Prev Post
TEKNE KİRALAYAN ÜNLÜLER
Next Post
EN KONFORLU TEKNE TATİLLERİ İÇİN KIYAFET SEÇİMLERİ
Yardıma mı ihtiyacınız var? Whatsapp üzerinden sohbet edin
Anasayfa
Hesap
0
Destek