Mykonos her ne kadar kesin bir bilgi olmasa da, adanın isminin kaynağı hakkında farklı teoriler ve efsaneler bulunmaktadır. Yunanca dilindeki "Mykonos" kelimesinden gelir. Ancak adanın isminin nereden geldiği hakkında farklı teoriler vardır. Bazı kaynaklar, adanın isminin, Miken uygarlığı ile ilişkili olabileceğini öne sürmektedir. Miken uygarlığı, Yunanistan'da M.Ö. 1600-1100 yılları arasında var olan bir antik uygarlıktı ve Mykonos adasında da antik yerleşim izleri bulunmaktadır. 

Mykonos, Yunanistan'da canlı gece hayatı, güzel plajları ve büyüleyici köyleriyle tanınan en güzel adalarından biridir. Plajları ve gece hayatı bu adayı Yunanistan’ ın en sık ziyaret edilen adalarından biri yapmaktadır.  Mykonos 'un Chora bölgesindeki ikonik yel değirmenleri bölgesinde adanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Adanın güney tarafında yer alan Platis Gialos plajı, kristal berraklığındaki suları ve altın sarısı kumuyla tanınır. Bir diğer ünlü plajı ise Psarou Plajıdır. Adanın güneyinde bulunan bu plaj berrak suları ve lüks plaj kulüpleriyle tanınmaktadır. Birbirinden güzel plajlara sahip olan Mykonos’ un kuzey sahilleri ise mükemmel rüzgar sörfü koşullarıyla bilinir. Türkiye’ deki Alaçatı gibi rüzgar sörfü yapmak isteyen kişilerin uğrak yeridir.   


Türk mutfak kültürüne yakınlığı ile bilinen Yunanistan’ ın Mykonos adası, ayrıca geleneksel Yunan mutfağıyla ünlü bir yerdir. Klasik bir yunan yemeği kıymalı beşamel soslu musakka, pide ekmeği, yoğurt sosu ve sebzeyle servis edilen ızgara et şişleri, Izgara ya da haşlanmış olarak zeytinyağlı limon sosuyla servis edilen ahtapot, limon sosuyla servis edilen kefalograveira peyniri ile yapılan kızarmış peynir, ıspanak ve peynirle yapılan yufkaya sarılı lezzetli börekleri Spanakopita. Tatlıyı unutmayalım… Türkiye’ de yapılan Yunanistan’ ın da sahiplendiği meşhur BAKLAVA .

Türkiye’ den bu essiz adaya gidebilmek için Atina üzerinden yaklaşık 40 – 45 dk sürecek uçak yolcuğuyla ya da İzmir, Bodrum gibi limanlardan feribotla Atina’ ya geçip buradan tekrar feribot seferleriyle Mykonos’ a ulaşabilirsiniz. İsteyen maceraperestler özel araçlarıyla 20 saatlik bir yolculuğundan ardından Atina’ ya ulaşıp limandan feribotla adaya geçebilirler. 

Mykonos’ u görmek ve gezmek için bir çok nedeniniz var. Tabi ki Türkiye nin yanı başındaki bu eşsiz adaya gidebilmek için schengen vizenizin olması şart. Gerekli evraklar ve istenilen belgelerle birlikte vize başvurularınızı seyahatmerkezi.com 0212 580 58 58 nolu’ telefon ile irtibata geçerek kısa sürede çıkartabilirsiniz.